Ljubljanska cesta 2
6230 Postojna
Projekt Lahko.si je pobuda, ki spodbuja vseživljenjsko učenje in samoiniciativo posameznikov po vsej Sloveniji. Skozi brezplačne spletne vsebine, mentorstva in lokalne delavnice omogoča dostop do znanja vsem generacijam – ne glede na formalno izobrazbo, socialni status ali geografsko pripadnost. V okviru tega projekta Andragoški center Slovenije vsako leto podeli Priznanja za izjemne dosežke v vseživljenjskem učenju/ Priznanja ACS, s katerimi izpostavi posameznike, organizacije in pobude, ki so s svojim zgledom in delovanjem pomembno prispevali k razvoju kulture učenja v Sloveniji. Letos, leta 2025, so v ospredju kandidati iz različnih regij – med njimi izstopa tudi Primorsko-notranjska regija, ki je svojega predstavnika našla v gospodu Mariu Žnidaršiču.
Učenje kot osebna preobrazba
Ko se je leta 2002 bližala upokojitev, si je Mario Žnidaršič, tedaj preprost proizvodni delavec z osnovnošolsko izobrazbo, zastavil vprašanje: “Kaj pa zdaj?” Kot bi po naključju, na svoj 50. rojstni dan, prejme prvi fotoaparat – in z njim darilo, ki mu bo popolnoma spremenilo življenje. Prav takrat se je v njem rodila strast do reportažne fotografije, pozneje pa še do digitalnega ustvarjanja in spletnega komuniciranja.
Že samostojno odkrivanje osnove fotografije je sprožilo val učenja: z raziskovanjem knjig in spleta, z izmenjavo izkušenj v študijskih krožkih ter s priložnostnim obiskom delavnic je Mario postopoma obvladal tako kompozicijo in svetlobo kot tudi osnove računalništva. Brez kakršnegakoli predznanja se je poglobil v delo z računalnikom, nato je odprl Facebook stran, Twitter profil in YouTube kanal. S temi orodji danes vsakodnevno obvešča, izobražuje in ozavešča prebivalce Loške doline in širše regije.
Rezultati in prispevek k skupnosti
Že od leta 2008 dalje je Mario – danes prekaljen lokalni poročevalec – stalnica na kulturnih prireditvah, humanitarnih akcijah, idiličnih sprehodih ob lipah in v trenutkih, ko narava pokaže svojo moč. Njegove fotografije poplav z jeseni 2020 so ob objavi pod krovnim imenom “Narava nas opominja” odmevale vse do osrednjih informativnih oddaj TV Slovenija in POP TV, njegova serija posnetkov s knjižnične razstave “Zgodbe naših lip” pa je obiskovalcem ponujala zgodbe, ujete v okvir velikega formata. Občinska priznanja, kot je bronasti grb Občine Loška dolina (2015), in stalna rubrika “Mario poroča” v glasilu Obrh le potrjujejo, da je njegov doprinos večdimenzionalen in trajen.
Pot do danes ni bila brez izzivov. Omejena formalna izobrazba je na začetku marsikoga odvrnila, kritike prvega obdobja Facebook‑objav so včasih zvenele glasneje od spodbudnih besed, lokalni programi neformalnega izobraževanja pa so bili redki in geografsko oddaljeni. A vsako takšno oviro je Mario premagal z voljo do raziskovanja, pogumom pri učenju in nepopustljivim vztrajanjem – navdihoval pa je tudi številne sotekmovalce v študijskih krožkih, obenem pa razbijal stereotipe o starosti in digitalni ekskluziji.
Čeprav je njegova primarna vloga dokumentiranje lokalnih dogodkov, pa Mario z objavami osvešča tudi o pomembnih družbenih temah: pogosto opozarja na posledice malomarnega ravnanja z okoljem, vabi na dobrodelne akcije Rdečega križa, Karitas in gasilskih društev ter spodbuja državljansko vključenost. Z ozaveščevalnimi zapisi o recikliranju, ohranjanju naravnih vrednot in medgeneracijskem sodelovanju gradi mostove med mladimi in starejšimi, domačini in zdomci ter med tistimi, ki iščejo informacije, in tistimi, ki jih lahko ponudijo.
Trajen vpliv za regijo
Danes je Mario Žnidaršič z dolgoletnim neformalnim izobraževanjem in digitalnim angažmajem postal ključni informacijski in izobraževalni kanal Primorsko‑notranjske regije. V trenutkih naravnih ujm so prav njegova zgodnja opozorila zagotavljala pravočasno obveščanje in usmerjanje pomoči, v vsakdanjih danevnih novicah pa skrbel, da nobena prireditev, zgodba ali potreba ne ostane neopažena.
Mario Žnidaršič je živo utelešenje načela, da nikoli ni prepozno za učenje. S svojo zgodbo dokazuje, kako lahko samoiniciativa, radovednost in vztrajnost celo po upokojitvi spremenijo posameznika v gonilno silo lokalne skupnosti. Projekt Lahko.si in ACS Priznanja 2025 poudarjata to izjemno pot, kjer je vsako znanje priložnost za bogatejše, bolj povezano in informirano življenje v naši regiji.