Ljubljanska cesta 2
6230 Postojna
Ime projekta: Pridobivanje temeljnih in poklicnih kompetenc 2018–2022, Primorsko-notranjska regija
Območje izvajanja: Primorsko-notranjska regija
Vrednost: 539.811,66 EUR
Financerja: Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada in Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.
Ciljna skupina:
Odrasli prebivalci Primorsko-notranjske regije, s posebnim poudarkom na manj izobraženih in starejših od 45 let, razen oseb, ki imajo status upokojenca, študenta ali dijaka.
Povzetek projekta:
Temeljni cilj projekta je izboljšati temeljne in poklicne kompetence odraslih, ki so nižje izobraženi (manj kot štiri letna srednja šola oziroma ISCED 1-2) in manj usposobljeni, s poudarkom na starejših od 45 let.
Vključeni udeleženci naj bi pridobili temeljne in poklicne kompetence, s poudarkom na razvoju kompetenc s področja informacijsko-komunikacijskih tehnologij, ki jih potrebujejo zaradi potreb na trgu dela, večje zaposljivosti in mobilnosti ter osebnega razvoja in delovanja v sodobni družbi. Omogočena je tudi strokovna svetovalna podpora pred, v samem procesu izobraževanja in po zaključku izobraževanja.
Glavne projektne aktivnosti:
V 30-urnem programu udeleženci spoznajo zgradbo in vsebino izpita, različne tipe nalog pri ustnem in pisnem delu ter načine preverjanja in kriterije za ocenjevanje.
Obenem razvijajo sporazumevalno možnost v slovenskem jeziku, spretnosti na področju informacijsko-komunikacijske tehnologije, socialne veščine pri delu v dvojicah in skupini ter kompetenco učenje učenja, saj sami načrtujejo svoje učne strategije.
Udeležencem, ki uspešno zaključijo program priprav, se sofinancira stroške za opravljanje izpita po javnoveljavnem programu Slovenščina kot drugi in tuji jezik na osnovni ravni.
Program (50 ur) je namenjen manj izobraženim staršem, ki želijo pomagati svojim otrokom v nižjih razredih osnovne šole pri opismenjevanju. Udeleženci pridobijo temeljna znanja, socialne spretnosti in usposabljanja za vseživljenjsko učenje in aktivno državljanstvo.
Obvladovanje e-veščin je prednost in hkrati nujnost na trgu dela. Osebe z informacijskimi e-veščinami imajo znanja, ki jim omogočajo prepoznavanje, iskanje, pridobivanje, shranjevanje in analiziranje digitalnih informacij ter presojanje njihove pomembnosti in namena.
S 30-urnim programom priprav na opravljanje izpita za modul osnovnega programa ECDL in kasnejšim morebitnim opravljenim izpitom bodo nižje izobraženi in manj usposobljeni starejši odrasli izboljšali svoje kompetence, ki jih potrebujejo zaradi potreb na trgu dela, večje zaposljivosti in mobilnosti ter osebnega razvoja in delovanja v sodobni družbi.
Pridobljene kompetence so digitalna pismenost, osnove rabe moderne tehnologije, pridobljeno ali obnovljeno znanje s področja Excela po učnem programu za pridobitev Evropskega računalniškega certifikata ECDL.
Kandidati bodo s programom:
Udeležencem, ki uspešno zaključijo program priprav, se sofinancira stroške za opravljanje izpita za modul Preglednice osnovnega programa ECDL.
Glavni cilj 30-urnega programa priprave za NPK je udeležence pripraviti na uspešno opravljanje preverjanja in pridobitev certifikata NPK. Vsebina zajema teoretični in praktični del ter je skladna z nalogami za preverjanje nacionalne poklicne kvalifikacije.
Več o NPK-jih, ki jih ponujamo na Ljudski univerzi Postojna, si lahko preberete na povezavi: http://www.lu-postojna.si/si/izobrazevanje/nacionalne-poklicne-kvalifikacije.
Udeležencem, ki uspešno zaključijo program priprav, se sofinancira stroške za enkratno preverjanje in potrjevanje nacionalnih poklicnih kvalifikacij.
Namen 30-urnih priprav na izpit iz tujega jezika je omogočiti udeležencem, ki so se le-tega učili na kakršenkoli način, da znanje obnovijo, se seznanijo z izpitnimi vsebinami in se ustrezno pripravijo na reševanje različnih tipov nalog za lažje soočanje z izpitnimi situacijami.
Udeleženci s programom pridobijo in razvijajo različne kompetence:
Udeležencem, ki uspešno zaključijo program priprav, se sofinancira stroške za opravljanje izpita iz tujega jezika.
Program ZIP (180 ur) je izobraževalni program za učenje slovenščine za priseljence in vsebuje teme iz življenja in dela, ki krepijo integracijo priseljencev v slovensko družbo. Omogoča pridobivanje znanja za osnovno sporazumevanje v jeziku okolja in pridobivanje osnovnih informacij o zgodovini, kulturi in ustavni ureditvi nove države ob začetku bivanja v Sloveniji.
V okviru 60-urnih praktičnih delavnic udeleženci pridobijo osnovna računalniška znanja in spretnosti (Windows, Word, uporaba interneta in e-pošte), ki jih potrebujejo za aktivno vlogo v informacijski družbi tako v vsakdanjem življenju kot na delovnem mestu. Ciljna skupina so odrasli, ki računalnika še niso uporabljali oz. so računalniško pomanjkljivo pismeni.
Krajši (40 ur) neformalni program Slovenščina za aktivno vključevanje priseljencev v lokalno okolje udeležencem ponuja hitrejše in osnovno usposabljanje iz znanja slovenščine ter drugih funkcionalnih znanj, s tem pa omogoči hitrejšo integracijo v ekonomsko ali družbeno okolje.
Program želi spodbuditi večjo vključenost priseljencev v vseživljenjsko učenje ter razvijati njihovo sporazumevanje v slovenščini. To je nujno za preprosto komunikacijo ter za spoznavanje vsebin s področja dela in zaposlovanja, kulturne dediščine, spoznavanja ustanov, nujnih za delovanje v okolju, v katerega so se preselili – šola, upravna enota, občina, zavod za zaposlovanje, center za socialno delo, kulturni dom …
Evropski parlament in Svet EU ključne kompetence opredeljuje kot kombinacijo znanja, spretnosti in odnosov, upoštevajoč okoliščine.
Udeleženci pridobijo oziroma razvijajo sledeče kompetence:
Program (40 ur) Ponudnik tradicionalnih izdelkov in storitev je namenjen brezposelnim, ki bi lahko svoje tradicionalne izdelke in storitve nadgradili ter jih ponudili na trgu tako turistom kot domačinom. Na njem bodo udeleženci pridobili poslovne ideje za zagon lastne dejavnosti na podeželju ter se povezali v mrežo ponudnikov po principih socialnega podjetništva.
Javni razpis za izbor operacij delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada. Javni razpis za izbor operacij se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020, prednostne osi: 10. Znanje, spretnosti in vseživljenjsko učenje za boljšo zaposljivost; prednostne naložbe: 10. 1. Izboljšanje enakega dostopa do vseživljenjskega učenja za vse starostne skupine pri formalnih, neformalnih in priložnostnih oblikah učenja, posodobitev znanja, spretnosti in kompetenc delovne sile ter spodbujanje prožnih oblik učenja, tudi s poklicnim svetovanjem in potrjevanjem pridobljenih kompetenc; specifičnega cilja: 10. 1. 1. Izboljšanje kompetenc manj vključenih v vseživljenjsko učenje.
Več na: www.eu-skladi.si